“Antik Sagalassos” Anadolu’nun Saklı Kültür Mirası Konferansı

Yazıcı-dostu sürüm

Brüksel Yunus Emre Enstitüsü, Anadolu’nun saklı kültür miraslarından biri olan Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Antik Sagalassos Kenti’ni konu alan konferansa ev sahipliği yaptı. Sagalassos Kazı Başkanı Prof. Jeroen Poblome tarafından gerçekleştirilen konferans T.C.  Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay yaptığı açılış konuşmasında 1986 yılından beri Leuven Üniversitesi Sagalassos Araştırma Grubu tarafından başlatılan kazıların hem Türkiye hem Belçika nezdinde öneminden bahsederek, projenin artık uluslararası alanda farklı disiplinlerde çalışan ve alanında ün kazanmış birçok bilim adamının da yer aldığı önemli bir proje olduğunu vurguladı. Olcay ayrıca, antik şehirde yürütülen çalışmalara hak ettiği desteği artırmak amacıyla da Büyükelçilik, Yunus Emre Enstitüsü, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Leuven Üniversitesi işbirliği ile her yıl tekrarlanacak konferanslar aracılığıyla kamuoyunun ilgisini çekmeye ve desteğini artırmaya çalışılacağını belirtti. 

Prof. Poblome ise Sagalassos antik şehrinin arkeolojik zaman dilimi içerisinde yolculuğunu renkli bir sunumla katılımcılarla paylaştı. Şehre egemen politik güçleri, bu süreçlerde yaşanan sosyoekonomik süreçleri ve toplumun ana geçim kaynaklarını yapılan araştırmalarda bulunan verilerle temellendirerek katılımcılara sundu. Sagalassos’un önemli ve büyük bir antik şehir olduğuna vurgu yapan Poblome,  şehrin her yıl kendilerini ve bilim dünyasını şaşırtan buluşlara potansiyel teşkil ettiğinin altını çizdi ve geçen yıl yapılan kazılarda keşfedilen büyük pazar alanının da buna örnek olduğunu ifade etti. Poblome, bölgede yapılan arkeolojik araştırmaların bitmeyeceğini, çalışmalara ayrılan kaynakların bitmesi nedeniyle sona erebileceğini ve bunun olmaması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek;  çalışmalarına destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Programın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Leuven Üniversitesi araştırmadan sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Liliane Schoofs, böyle bir etkinliğe davet edilmekten ve sunumu dinleme şansına erişmekten ötürü çok memnun olduğunu, Leuven Üniversitesinin en önemli araştırma projelerinden biri olan Sagalassos’u desteklemeyi sürdüreceklerini belirtti.

Etkinlik verilen kokteylin ardından sona erdi.