×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

"Sagalassos'ta Kaybolmak" Adlı Konferans ve Fotoğraf Sergisi Brüksel Yunus Emre Enstitüsünde Gerçekleşti

Yazıcı-dostu sürüm

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Yunus Emre Enstitüsü “Sagalassos’ta Kaybolmak” konferansına ve fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı.

Anadolu'nun saklı kültür miraslarından biri olan Antik Sagalassos Kentini konu alan bir konferansta Leuven Üniversitesi Arkeloji Profersörü ve Sagalassos Antik Kent Araştırmaları Başkanı Profesör Jeroen Pobleme bir sunum gerçekleştirdi ve Sagalassos Antik Kenti hakkındaki elde edilen yeni bulgularla, kazı çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Konferansta son 2 yılda ortaya çıkan bulgularla Salagossos bölgesinde tarihsel yaşama dair yeni bilgiler aktarıldı. Profesör Pobleme, Yedi Göller olarak isimlendirilen bölgenin, hem bir deprem bölgesi hem de volkanik yanardağların yer aldığı bir bölge olduğunu belirtirken, bölgeye yerleşen insanların doğal kaynakları akıl almaz bir şekilde idareli kullanmayı öğrenmiş olduklarını söyledi.

Kentleşmenin M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzandığını kaydeden Pobleme, bölgenin yalnız tarım ve hayvancılıkla değil aynı zamanda seramik zanaatçılığı ile de kalkındığını ve Roma İmparatorluğu döneminde iyi bir ticaret bölgesi olduğunu bulguladıklarını ifade etti.

Brüksel Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Rahmi Göktaş, Kültür Merkezi olarak Sagalossos'u çok önemsediklerini, bu nedenle buradaki yeni bulgular ve makaleler ortaya çıktıkça gündemlerine aldıklarını kaydederek, Sagalassos konulu üçüncü konferansa ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Professör Jeroen Pobleme, son yıllardaki kazılara sanatçıları da davet ettiklerini, kazılar sonrasında ortaya çıkan bulgulardan sanatçıların ne gibi ilhamlar alacaklarını önemsediklerini kaydederek, takı tasarımcısı Barbara DeBruyn'ün bu bulgulardan ilham alarak yaptığı tasarımları, bu mekânda sergileme şansı bulduklarını ifade etti.

Antik kentin arkeolojik zaman yolculuğu ile ilgili çalışmaların şimdiye kadar bölge hakkında sadece yüzde 5 bilgiye ulaşmaya elverdiğini hatırlatan Profesör Pobleme, Leuven Üniversitesi olarak çalışmaların devam etmesi için tüm uluslararası fonları takip etiklerini sözlerine ekledi.

Programda Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü ve eşi Sefire Simay Gümrükçü başta olmak üzere; Brüksel Başkonsolosu Dilşad Kırbaşlı Karaoğlu Anvers Başkonsolos ile seçkin davetliler hazır bulundu.